EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

ETİKETLER

BLOG

 • E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi Rehberi

  E-Ticaret Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  E-ticaret sitesinde yer alan tüm ürün bilgileri ve veriler, hosting hizmeti üzerinde barındırılır ve içerikler hosting üzerinden yayınlanır. Bu yüzden e-ticaret sitelerinin, hosting paketi seçiminde özen göstermeleri ve masraftan kaçınmamaları gerekir. Peki e-ticaret hosting paketi seçerken nelere dikkat edilmeli?

  • Kurumsal firma: E-ticaret sitenizin güvenilirliği için kurulum sonrası teknik desteği güçlü olan bir firma seçin. Köklü ve kurumsal bir firmadan alacağınız hizmet, maliyet açısından daha yüksek olsa da uzun vadede sorun yaşamanızı önler. Hosting firması seçerken fiyat-performans dengesini analiz edin. Ücretsiz hizmetler sunan, hem zengin içerikli hem de uygun fiyatlı kurumsal bir hosting firması seçin.
  • Güvenlik: E-ticaret siteleri için en önemli unsur, ziyaretçilerine güven sunmasıdır. Bunun için GeoTrust, Comodo, RapidSSL ve Verisign vb. popüler SSL sertifikaları kullanılmalıdır. Ücretsiz SSL sertifikası sunan hosting firması seçebilirsiniz. Türkiye, DDoS saldırılarına en çok maruz kalan ülkeler arasındadır. Bu yüzden firewall desteği sunan ve Cloudflare gibi ek servisleri destekleyen bir hosting firması seçmelisiniz.
  • Hız: Kissmetrics verilerine göre kullanıcılar, bir web sitesinin yüklenme hızının 2 saniyeden uzun sürmemesini istiyor. Yüksek RAM boyutu olan ve SSD disk yapısına sahip hosting paketi ile hızlı bir e-ticaret siteniz olabilir.
  e-ticaret hosting
  • Yazılım desteği: Hosting paketiniz, e-ticaret sitenizin kurulumunda kullanacağınız Magento, OpenCart, OsCommerce, ZenCart, BigCommerce, PrestaShop, WooCommerce ve DrupalCommerce gibi alışveriş platformu yazılımlarını desteklemelidir. Aynı zamanda PHP, ASP.NET, Java, MSSQL, MySQL ve Htaccess gibi altyapı hizmetlerinin, hosting paketiniz tarafından desteklenmesi gerekir.
  • Yazılım kontrolü: Log dosyalarını yönetmek, farklı eklentiler yüklemek ve WordPress, PHP, MySQL gibi yazılımlar üzerinde daha fazla kontrolünüzün olması için istediğiniz gibi kişiselleştirme yapmanıza imkân veren bir hosting paketi seçin.
  • Database (veritabanı): Farklı veritabanları oluşturabilmek için hosting paketinizin kaç tane database içerdiğini öğrenin. Kaynak sınırlaması ve performans sorunları ile karşılaşmayacağınız bir hosting paketi seçin. Çok fazla sayıda ürün barındıran e-ticaret siteleri, en az 100 MB boyuta sahip veritabanı seçmelidir.
  • Online ödeme sistemi: E-ticaret hosting paketi, online ödeme sistemleri ile uyumlu olmalı, 3D Secure ve sanal post desteği vermelidir. Dilerseniz kendinize ait bir sunucu kiralayarak istediğiniz online ödeme yazılımını kolaylıkla kurabilirsiniz.
  e-ticaret hosting
  • Aylık transfer oranı: Aynı anda binlerce müşteri e-ticaret sitenizi ziyaret edebilir. Yüksek veritabanı isteklerine cevap veren, optimize veritabanı bağlantı limitine sahip ve aylık ziyaretçi sayınıza uygun transfer miktarına sahip bir hosting paketi seçin. Dilerseniz sınırsız trafik seçeneği bulunan hosting paketi de tercih edebilirsiniz.
  • Sunucu (server): Kiralayacağınız sunucu, donanım ve performans açısından kaliteli olmalı, kullandığınız veritabanı ve yazılımları desteklemelidir. Müşterilerinizin kişisel verilerinin güvenliği için sanal sunucu (vps) hizmeti seçebilirsiniz.
  • Yönetim: cPanel gibi modern ve sezgisel bir kontrol paneli, hem sunucu yönetimi açısından öğrenimi kolaydır hem de herhangi bir sorun olduğunda ilgili dosyalara hızlıca ulaşabilmenizi ve hosting hizmetinizle ilgili problemleri kolaylıkla çözmenizi sağlar. Bu yüzden hosting paketi seçerken kullanımı kolay bir arayüz sunmasına dikkat edin.
  • Uptime (süreklilik oranı): Sunucularının aktif çalışma süresi yüksek olan hosting firması tercih etmeniz, e-ticaret sitenizin 7/24 kesintisiz hizmet vermesi açısından önemlidir.
  • Bant genişliği (bandwidth): E-ticaret siteniz için limitsiz bant genişliğine sahip hosting paketi seçebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin alışveriş süreci yavaşlamaz ve site trafiğiniz olumsuz etkilenmez.
  e-ticaret hosting
  • Platform seçimi: Kullandığınız yazılım dili ve işletim sistemine uygun bir hosting paketi seçmelisiniz. WordPress, Joomla vb. için PHP ve MySQL’e uygun Linux hosting paketi, ASP.NET için Windows hosting paketi, HTML için ise her iki paket de seçilebilir.
  • CDN (content delivery network): Özellikle yurtdışından trafik alacak bir e-ticaret sitesi kuracaksanız, sitenizi farklı lokasyonlarda barındırarak site performansınızı arttıracak CDN hizmetinden faydalanmalısınız.
  • Otomatik yedekleme: E-ticaret sitelerinin her gün yedeklenmesi gerekir. Alışveriş sitenizi güvence altına alarak verilerinizin kaybolmaması için her gün otomatik yedekleme yapan bir hosting firması seçmelisiniz.

  Tüm bunların yanı sıra, e-ticaret hosting hizmeti seçerken paket yükseltme, disk kapasitesi, e-mail hizmeti, erişilebilirlik ve arttırılabilir kaynak garantisi gibi konulara da dikkat etmelisiniz. E-ticaret hosting paketinizi, hosting firmanızın müşteri paneline giriş yaparak kolaylıkla yönetebilirsiniz.

  e-ticaret hosting
  DEVAMINI OKU
 • Web Site Hızı (Pagespeed) Optimizasyonu Rehberi

  Web Site Hızı Nedir?

  Web site hızı, bir kullanıcı web sitenize yönlendiren bir URL’yi tıkladığında, web sitenizin ne kadar hızlı tepki verdiğini ifade eder. Google PageSpeed standartlarına göre site hızı, kullanıcıların ürünlere, bilgilere ve hizmetlere hızlı erişimi için önemli bir metriktir.

  Web Siteniz Hızlı Olmadığında Ne Olur?

  Web Siteniz Hızlı Olmadığında Ne Olur?

  Web site hızı tüm web sitesi sahipleri için önemli bir metrik. Hatta belki de en önemlisi…

  Neden mi?

  İşte cevabı…

  • Yükleme işleminin 4 saniyeden fazla sürmesi halinde, her 4 ziyaretçiden 1’i web sitesini terk eder.
  • Kullanıcıların yüzde 46’sı düşük performans gösteren web sitelerini tekrar ziyaret etmiyor. 
  • Web site sahiplerinin, ziyaretçiler ayrılmayı düşünmeden önce etkileşimde bulunmak için yalnızca 5 saniyeleri var. 
  • Mobil siteye erişen kullanıcıların yüzde 74’ü yüklenme hızı 5 saniyeden uzun sürerse siteden ayrılır. 
  • Sayfa yükleme süresindeki her bir saniyelik gecikme, Amazon gibi büyük çevrimiçi satıcılar için yıllık 1,6 milyar dolarlık zarara yol açabilir.
  • E-ticaret müşterilerinin yüzde 47’si, siteden ayrılmayı düşünmeden önce sayfa yükleme süreleri için iki saniyeden daha kısa beklemektedir. Bir performans analiz aracı sitedeki varlığını bile yakalamadan önce kullanıcıların yüzde 40’ı siteyi beklemenin üçüncü saniyesinde terk edecektir. Dönüşümler için ortalama pik yükleme süresi yalnızca 2 saniyedir ve bu milyonlarca web sitesinden daha hızlıdır.

  Peki bu durumun tam zıttı olduğunda, yani web siteniz hızlı olduğunda ne olur?

  • Mozilla sayfa hızını 2,2 saniye arttırdığında, Firefox indirme rakamları yılda yüzde 15,4 yani 10 milyon arttı.
  • Walmart, sayfa yükleme sürelerindeki her 1 saniyelik iyileştirme için dönüşüm oranlarında yüzde 2’lik bir artış gördü.

  Web Site Hızını Nasıl Kontrol Edebilirim?

  Site hızı, GTMetrix, Google Pagespeed InsightsWebPageTest, Test my Site, Think with Google vb. çeşitli ücretsiz çevrimiçi araçlar kullanılarak test edilebilir. 

  Şimdi her bir aracı ayrıntılı olarak inceleyelim.

  1. GT Metrix

  GT Metrix

  Web sitesi yükleme süresini test etmek ve geliştirmek için en güvenilir araçlardan biri GT Metrix‘tir. Yükleme süresini etkileyen tüm faktörlerin ayrıntılı bir analizini sağlar.

  2. Google Pagespeed Insights

  Google Pagespeed Insights

  Belirli bir web sayfasının yükleme süresiyle ilgili nasıl performans gösterdiğini bilmek istiyorsanız, Google Pagespeed Insights en iyi seçenektir. Pagespeed Insights, sayfa yükleme süresini nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında size ayrıntılar sağlar.

  Aracın en iyi yanı tabii ki Google hizmeti olmasıdır. Google tarafından sağlanan bir hizmetin, size web site hızınızı nasıl artırabileceğinizi söylemesi kadar avantajlı bir durum yoktur.

  3.  WebPage Test

  WebPage Test

  WebPage Test aracı da yukarıda bahsettiğimiz diğer iki araç gibi web sitenizin hızını nasıl artırabileceğinizin ayrıntılı bir analizini sunar. Kullanıcıların ağ kapasitesini, bağlanabilirliğini ve yerini dikkate alarak; web sitesi hızının ağ düzeyinde nasıl optimize edileceğine dair öneriler içerir. Ayrıca, web sitenizin hızını test etmek istediğiniz sunucunun konumunu seçme seçeneği de sunar.

  4. Gift of Speed

  Gift of Speed

  Gift of Speed, web sitesi hız performansını ölçmek için kullanabileceğiniz alternatif araçlardan biridir. Hız ölçüm metriklerinin yanı sıra, bu araç aynı zamanda web site hız optimizasyonu hizmetleri ve dünyadaki çeşitli coğrafi konumları kullanarak web site hızını test etme seçeneği de sunar.

  Web Sitesi Hızımı Nasıl Artırabilirim?

  Web site hızınızı ölçmeniz için yukarıda size bazı araçlardan bahsettik, şimdi adım adım web sitesi hızını optimize etme konusunda en iyi tekniklere bakalım.

  1. Görüntüleri Optimize Edin

  Özellikle e-ticaret yapıyorsanız, web sitesi görüntüleri olmazsa olmazınızdır. Bu yüzden web sitenize yükleyeceğiniz görüntüleri sunucuya yüklerken sıkıştırmanız gerekir. Çünkü ürün sayfalarındaki görüntüler, sitenize gelen kullanıcıların etkileşimini artırmaya yardımcı olur. 

  Sitenize 100 kb’den büyük görüntüler yüklediğinizde, bu çok zaman alır ve sonuç olarak genel sayfa hızınız etkilenir. Bu yüzden görüntü boyutunu azaltmak için bir sıkıştırma tekniğini kullanmanız gerekir. Görüntünün boyutunu %70 azaltan bir uygulamayı tercih etmeniz lehinize olacaktır.

  2. CDN Kullanın

  CDN yani ‘İçerik Dağıtım Ağı’  web sitelerinin birden fazla kopyasının çeşitli coğrafi yerlerde depolandığı dağıtılmış bir sunucu ağıdır. CDN, kullanıcılara en yakın sunucu konumundan içerik istekleri iletilmesine yardımcı olur; sonuç olarak, sunucu yükleme süresi önemli ölçüde azalır.

  3. Kullanılmayan CSS’yi Kaldırın

  CSS yani ‘Cascading Style Sheetsweb’ sitenizin tasarımını güzelleştirmek için kullanılsa da, UnusedCSS.com’a göre, web sitelerinde uygulanan CSS’nin %35’i kullanılmıyor. Tabii doğal olarak kullanılmayan CSS dosyalarını kaldırmanız gerekiyor. Kaldırmadığınızda, bu durum web sitesi hızınızı azaltıyor.

  4. JS ve CSS Dosyalarını Küçültün

  JavaScript, bir web sitesi tasarlamak için kullanılan dinamik bir öğedir. JavaScript dosyalarının sayısı arttıkça, sunucuya gönderilen https isteklerinin sayısı da artar, JS ve CSS dosyalarını küçültmek boşlukları azaltır. Küçültme tekniklerinin kullanılması, kod bayt boyutunun azaltılmasına yardımcı olur ve sonuç olarak, daha az verinin indirilmesi gerekir. Bu da web sitesi yükleme süresini azaltır.

  HTML’yi küçültmek için HTMLMinifier’ı, CSS’yi küçültmek için CSSNano’yu, JavaScript’i küçültmek için Uglify‘yi deneyebilirsiniz.

  5. Web Yazı Tiplerini Doğru Şekilde Kullanın

  Bir web sitesinin tasarımı, okunabilirliği ve erişilebilirliği göz önüne alındığında, tipografi hayati bir özelliktir. Fakat her yazı tipi, yüklenmesi gereken ek bir kaynak olarak kabul edilir. Bazen yazı tiplerinin yanlış kullanımı, yükleme süresinin uzamasına neden olur.

  6. Ön Getirme Tekniklerini Kullanma

  Örneğin, bir kullanıcı bir bağlantıyı tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde, bazı içerik ve bağlantılar önceden yüklenir. Bu tekniği kullanmak için bir kullanıcının davranışını tahmin etmeniz ve web sitenizdeki eylemleri planlamamız gerekir.

  Yaygın olarak kullanılan Prefetching teknikleri aşağıdaki gibidir:

  • DNS – Prefetching

  Bu teknikte, kullanıcı herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce domain önceden çözümlenir. Örneğin, Google Analytics, Google Fonts, Google Maps, CDN, LinkedIn, Facebook vb. alan adları önceden getirilebilir.

  • Link – Prefetching

  Bu teknik, kullanıcı yolculuğunun sabit olduğu bir web sitelerinde kullanılabilir. Örneğin, bir e-ticaret web sitesinde kullanıcılar ürün sayfasından alışveriş sepeti sayfasına gider.

  Yukarıdaki teknikleri uygulamak için, varsayımlarda bulunmadan önce web sitesinde ayrıntılı bir kullanıcı davranışı analizi yapmak önemlidir.

  Bu teknikleri uygulamak için, varsayımlarda bulunmadan önce web sitesinde ayrıntılı bir kullanıcı davranışı analizi yapmak önemlidir.

  7. Aşırı DOM Boyutunu Azaltın

  DOM, HTML ve xml belgeleri için bağımsız bir arabirimdir. Bazen verimsiz kodlama teknikleri nedeniyle, web sitesinin hız performansını engelleyen gereksiz büyük DOM ağaçları oluşturulur.

  8. Tembel Yükleme Uygulayın

  ‘Lazy Load’  yani ‘Tembel yükleme’, web sitesi yükleme süresini azaltmak için zorlu bir tekniktir. Bu web sitesi hız optimizasyon tekniğinde, web sitesinin yalnızca istenen bileşeni yüklenir ve geri kalanı, kullanıcı bu bileşen için talep edinceye kadar olduğu gibi tutulur.

  Örneğin: Mobil üzerinden web sitenize giren birini düşünün. Kullanıcı görüntüyü aşağı kaydırdığında veya ekranda görünen bir bileşen yüklendiğinde, web sitesinin diğer bölümleri ertelenir. Sonuç olarak, bu şekilde web sitesi yükleme süresi büyük ölçüde azaltılabilir.

  Macmetrics tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, tembel yükleme uygulandıktan sonra, sayfa yükleme süresinde ciddi bir azalma olduğu gözlemlendi.

  İdeal web sitesi hızına ulaşmak her işletmenin arzusu olsa da, web sitesi hız optimizasyonu oldukça uğraşlı bir iştir. Çünkü Google’a göre, bir kullanıcı web sayfasının 3 saniye içinde yüklenmesini bekler. Bu süreyi aştığınızda, organik trafiği, dolayısıyla gelir kaybetme şansınızı artar. Bu yüzden beklentileri karşılamak için kapsamlı bir analiz yapmalısınız. Aksi halde web sitenize gelenlere elveda diyebilirsiniz.

  Yukarıda web sitesi hızını nasıl optimize edeceğinize dair değindiğimiz teknikler, sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olacaktır. Fakat sadece yukarıda anlattıklarımız değil, web sitesi hız optimizasyon araçlarını kullanarak oluşturulan raporları analiz etmeniz ve web sitesi yükleme süresini etkileyen önemli metrikleri tanımlamanız da, bu süreçte size oldukça katkı sağlayacaktır. Bu yüzden etkili faktörlere odaklanmak ve bunları çözmeye çalışmak önceliğimiz olmalıdır.

  DEVAMINI OKU
Yukarı Çık